Sınava Hazırlık Programı – “Sınav Kaygısıyla Baş Etme”

Eğitim İçeriği:

Sınav kaygısı; öğrencinin öğrendiği bilgileri sınav esnasında etkili bir şekilde kullanmasını engeller, çalışma motivasyonunu düşürür. Kısaca sınav kaygısı bireyin tüm potansiyelini ortaya koymasına engel olur.

Sınav kaygısı olumsuz ve akılcı olmayan düşüncelerden beslenir. Bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavdan beklentileri araştırılmalı “yetersizim” algısını yaratan düşünceler üzerinde çalışılmalıdır.

Amaç:

Öğrencilerin eğitim-öğretim hayatlarını daha iyi anlamlandırabilmeleri, kendilerini daha iyi tanımaları ve eğitim hayatlarında performans sergilemeyle ilişkili yaşadıkları olumsuz duygularla baş edebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli teknikler kullanılarak bireylere yardım etmeyi amaçlayan bir programdır.

Süreç, en fazla 12 kişilik grup çalışması şeklinde ilerleyecektir. Bu grupta öğrencilerin kaygılarını yönetebilmeleri adına çeşitli tekniklerden faydalanılacaktır. Bunun yanı sıra verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri de öğrencilerle paylaşılacaktır. Bu grup çalışması hem öğrencilere psikolojik bir destek sunmayı hem de akademik anlamda rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

Kullanılacak Teknikler

  • Basic Ph
  • Sanatla Terapi Teknikleri
  • Terapötik Kartlar
  • Bilişssel Davranışçı Terapi Teknikleri
  • Transaksiyonel Analiz
  • Pozitif Psikoterapi Teknikleri

 

Katılımcılar:

16 yaş üstü bireyler

 


 

Eğitimciler:

Çağla Vural

Psikolojik Danışman

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programından mezun olmuştur. Çalışma alanlarından bazıları şu şekildedir; okula uyum problemleri, oyun terapisi, okul kaygısı, ayrılık kaygısı,  öfke kontrolü, dikkat eksikliği, depresyon, sosyal fobi, sınav anksiyetesikariyer danışmanlığı. 2018 Ocak ayından beri Olgu Psikolojik Danışma Merkezinde psikolojik danışman olarak çalışmaktadır.

 

Uygar Tunç Morkoç

Psikolojik Danışman

TED Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programından mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Aile Danışmanlığı bölümünde yüksek lisansına devam etmektedir. Depresyon, anksiyete, fobi, OKB, sınav kaygısı, travma gibi konularda çalışmaktadır. 2018 Ocak ayından beri Olgu Psikolojik Danışma Merkezinde psikolojik danışman olarak hizmet vermektedir.

Tarih

12 Ara 2018 - 16 Oca 2019
Expired!

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Psk. Dan. Çağla Vural
Psk. Dan. Çağla Vural