PLAYBACK TİYATRO

Eğitimin İçeriği:

Playback Tiyatro, eğitimde, terapötik çalışmalarda, sosyal değişimi hedefleyen girişimlerde, sanatsal üretimin yapıldığı ortamlarda; Playback Tiyatro uygulayıcı eğitimli bir yürütücü ve tanımlı bir kitle ile birlikte, katılımcıların birer birer anlatıcı oldukları, gösteri amaçlı bir performans ya da gösteri amacı olmaksızın gerçekleştirilen bir grup etkinliğidir.

Kişisel hikayelerin anlatıldığı, içeriği önceden bilinen/bilinmeyen, doğaçlamayı odağına alan, etkileşimli bir tiyatro biçimi olan Playback Tiyatro uygulamaları, süreçte dikkatleri uyandırabilir, kırılma anları yaratabilir; bir anlatıcı ortaya çıkmadan önce karmaşık grup süreçlerinin anlaşılabilmesi için temel güvenin oluşmasına duyulan ihtiyacı, katılımcılar ve izleyenler karşılıklı saygı anlayışına dayalı derin dinleme ortamını kendileri yaratarak karşılarlar.

Her Playback Tiyatro uygulaması, başarısını katılımcı/anlatıcılarla ve izleyenlerle paylaşan, işbirliğine dayalı bir deneyimdir.

Playback Tiyatro, topluluklukların bir rahatsızlığı iyileştirmek, toplumsal sorunları çözmek, kadim bilgeliğin bileşenlerini hatırlatmak için gerçekleştirdikleri geleneksel sözlü merasimlerin modern bir toplu vakit geçirmeye dönüşmüş halidir.

Program BaşlığıKazanımlarSaat Aralığı
1.OturumPlayback Tiyatro nedir?

Tanıma ve tanışma.

Temel eğitim ve temel teknikler.

Program akışı hakkında bilgi edinir.

Grup üyelerini tanır.

Temel teknikleri deneyimler.

 

4 Saat

 

2.OturumSahneleme ve performansa hazırlık.Grup dinamiğini oluşturma.

Sahneleme hakkında deneyim elde eder.

Temel teknikleri deneyimler.

4 Saat
3. OturumSahneleme  ve performansa hazırlık.Grup dinamiğini oluşturma.

Sahneleme hakkında deneyim elde eder.

Temel teknikleri deneyimler.

4 Saat
4. OturumSahneleme  ve performansSahneleme hakkında deneyim elde eder. Performans katılımcısı olmayı deneyimler.4 Saat
  • Katılımcıların taleplerine göre (sahneleme, yürütücülük, grup yaşantısı, sosyal bağlam, uygulamalı alanlar) ileri seviye eğitim planlanabilir; her başlıktaki ileri seviye eğitim için temel eğitim deneyimi ön koşuludur.
  • Temel eğitim atölyesinden sonra eğitim alan grup kendi arasında grup deneyimini devam ettirmek ve geliştirmek için çalışmalarına devam eder. Kişiler kendi gruplarını kurarak ta çalışmalarına devam edebilirler.
  • Atölyeye gelirken rahat kıyafetler ve yedek pandif, patik ya da ayakkabı bulundurmanız sağlığınız açısından önemlidir.

 

  • Katılımcılar: Herkese açıktır.
  • Eğitim Tarihi: 20 – 21 Haziran 2020
  • Eğitim Saati: 10:00 – 14:00 (Toplam 16 saat olacak şekilde 4’er saatlik 4 oturumdan oluşur.)
  • Eğitim Ücreti: 350 TL
  • Eğitimin Yeri:  Olgu Eğitim Merkezi – Meşrutiyet Cad. 31/12 Kızılay Çankaya Ankara

DENİZ SEVİMLİ

1974 doğumlu Deniz Sevimli Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında Yüksek Lisansla birlikte Çağdaş Drama Derneğinde Eğitmenlik Programını bitirerek dernek bünyesinde ve başka kurumlarda eğitmenlik yapmıştır. İkinci Yüksek Lisansını Esenyurt Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında tamamlamış ve çalışmalarını Deniz Psikolojide devam ettirmektedir.

2012-2014 Yılları arasında Çağdaş Drama Derneği bünyesinde Türkiye’de ilk defa açılan ‘Playback Tiyatro Uygulayıcı Eğitimi’ programına katılarak uygulayıcı eğitimini tamamlamıştır. O tarihten beri Playback Tiyatro çalışmalarına devam etmektedir. 2018 yılında Playback Theatre Turkey’i kurarak İstanbul’da ‘Playback Tiyatro Uygulayıcı Eğitimi’ Programını Center for Playback Theatre (Playback Tiyatro Merkezi)’ne bağlı The Opening Round Central European School of Playback Theatre (CESPT / Merkez Avrupa Playback Tiyatro Okulu) ile birlikte organize etmiştir.

2018-2019 yıllarında Playback Theatre Turkey olarak 12 ilde 33 Playback Tiyatro Deneyim Atölyesi yaparak 600 kişiye ulaşmasını sağlamıştır. Ayrıca Uluslararası Playback Tiyatro alanında çeşitli buluşmalar sağlayarak alanın gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu alanda 2 Playback Tiyatro grubuyla çeşitli kongre, sempozyum, açık ve kapalı parformanslarla çalışmalarına devam etmektedir.

NEHİR SEVİMLİ

1977 doğumlu Nehir Sevimli Sınıf Öğretmenliği mezunudur. Çağdaş Drama Derneğinde Yaratıcı Drama Eğitmenlik Programını bitirerek çeşitli kurumlarda farklı yaş gruplarıyla çalışmalar yapmıştır. 2018-2019 yılında Deniz Psikoloji ve Playback Theatre Turkey tarafından organize edilen ‘Playback Tiyatro Uygulayıcı’ eğitimini bitirerek bu alanda uygulayıcı olma hakkını elde etmiştir. Halen bu kapsamda grup çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli tarihlerde masal ve anlatıcılık eğitimleri alan Nehir Sevimli Yaratıcı Drama, Masal Anlatıcılığı ve Playback Tiyatro alanında çalışmalarını devam ettirmektedir.

Tarih

20 - 21 Haz 2020
Expired!

Zaman

10:00 - 14:00

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler