ONLINE ÇOCUKLARLA ÇALIŞMADA RESİM ANALİZİ VE RESİM TESTLERİNİN KULLANIMI EĞİTİMİ

Eğitim Amacı: Bu eğitimin amacı; çocuklarla çalışan uzmanların ve eğitimcilerin, çocuk resimlerini gelişimsel dönem özelliklerine göre yorumlamak, çocuğun resim yoluyla ifade ettiği duygu ve düşüncelerini anlamak, çocuğun resim yoluyla yansıttığı sosyal ve kültürel çevresini fark etmek ve çocuğun sağlıklı gelişimini desteklemek gibi yeterlilikleri kazanması ve geliştirmesidir. Böylece, çocukla çalışan uzmanlar, Resim Analizi ve Psikolojik Resim Testlerini Değerlendirme yeterliliklerinin geliştirilmesi sonucunda, “çocukla çalışmada kendi alanlarında daha etkili olmak ve çocuğu tanıma ve kendisine tanıtma konusunda dikkat edilmesi gereken noktaların farkında olmak” kazanımlarına sahip olacaklardır.

 

Eğitim İçeriği:

 

– Çocukla çalışmada temel ilkeler
– Çocuk resimlerinin analizinde temel ilkeler
– Gelişim dönemlerine göre çocuk resimlerinin özellikleri
– Resim testlerinin özellikleri
– Kullanılan resim test ve teknikleri:

“Bir İnsan Çiz”
“Bir İnsan Çiz” testi, çocuğun zihinsel gelişimi hakkında bilgi verdiği gibi, ruhsal durumu hakkında da değerlendirme yapmamızı sağlar.

“Aile Resmi”
Maurice Porot tarafından geliştirilen ve psikanalitik verilere dayanan projektif bir resim testidir. Temel amacı, çocuğun ailesi ile olan çatışmalarını açığa çıkarmaktır.

“Hayali Hayvan Çiz Testi”
Hayali hayvan çiz testi projektif kişilik testidir. 1970 yılında rus psikolog Maja Zaharovna Dukarevich tarafından geliştirilmiştir.

“Kaktüs Çiz”
Çocukların ve yetişkinlerin genel duygusal durumu ve saldırganlık dürtülerinin yönü ve şiddeti hakkında bilgi almak amacıyla Rus psikolog Marina Aleksandrovna Panfilova tarafından 2000 yılında geliştirilmiştir. 4 yaş ve üzeri çocuklara uygulanabilir.

“Ev-ağaç-insan”
“Ev, ağaç, insan çiz” testi en çok kullanılan projektif testlerden biridir. 1948 yılında Amerikalı psikolog John Buck tarafından geliştirilen test hem çocuklara hem de yetişkinlere bireysel veya grup halinde uygulanabilmektedir.

“Kuş yuvası Çiz”
Çocuğun bağlanma örüntülerine ilişkin bilgi almamıza yardımcı olan bir tekniktir.

 

Belge: Eğitim belgesi

Katılımcılar: Psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları, sosyal çalışmacılar, çocuk gelişimi uzmanları, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri

Eğitim Tarihi: 17 – 18 ŞUBAT 2024

Eğitim Saati: 10:00 – 18:00

Eğitim Ücreti: 1000 TL + %20 KDV

PSK. DAN. RABİA GÖKTAŞ

Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Pozitif Psikoterapi Temel Eğitimi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile Danışmanlığı, Çocuklar ve Yetişkinler için Masal Terapisi, Çocuk Merkezli Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuklarla Psikodarma, Nöropedagoji, BBMP (Bilişsel Bedensel Müdahale Programı), Transaksiyonel Analiz, Mindfulness, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Psikolojik Danışma, Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri, MMPI, Sanat Terapisi Teknikleriyle İyileşme eğitimlerine katılmıştır.

Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde Psikolojik Danışman olarak çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle çalışmaktadır. Halihazırda Klinik Psikoloji yüksek lisans ve Pozitif Psikoterapi Master eğitimlerine devam etmektedir. Doğayı, sanatı, araştırmayı, yolda olmayı seven bir insandır. Tai chi ve öz şefkat pratikleriyle yakından ilgilenmektedir.

Online Eğitim Süreci İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Teknik Kontroller: İnternet bağlantınızın güçlü olmadığı veya bağlantınızı sağladığınız araçların teknik kontrolünün yapılmadığı (ses/görüntü ayarı, şarj düzeyi, vb.) durumlarda eğitim sürecine aktif katılımınız sekteye uğrayabilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına eğitim öncesinde gerekli kontrolleri yapmanız eğitim süreciniz için önemlidir. Eğitime katılımı telefondan değil bilgisayardan sağlarsanız daha kaliteli bir bağlantınız olacaktır.

Ortam Hazırlığı: Eğitim sürecini daha verimli geçirebilmeniz adına kendinizi rahat hissedebileceğiniz, odaklanmanızı kolaylaştıracak, sessiz bir ortam gereklidir. Eğitim sırasında yanınızda bulundurmanız gereken materyaller konusunda bilgi verildiyse hazırlığınızı eğitim öncesinde yapmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra grupta bulunan bireylerin de sizin orada bulunduğunuzu net olarak görebilecekleri biçimde kameranızı konumlandırmanız grup dinamiği için önemlidir.

Gizlilik: Eğitim devam ederken izinsiz kayıt alınamaz, eğitim grubunda bulunan bireylerin kişisel paylaşımları üçüncü kişilerle paylaşılamaz. İzin alınarak çekilen fotoğraf veya videolar paylaşılmak istenirse, gruptan onay alınmalıdır. Eğitim bizim tarafımızdan kayıt altına alınacaksa öncesinde bilgilendirme yapılacak ve güvenli biçimde kaydedilecektir.  Eğitime katıldığınız ortamda eğitime kayıtlı olmayan bireylerin bulunmaması gerekmektedir. Yalnız olamayacağınız bir ortamda iseniz kulaklık kullanmanız önemlidir.

Tarih

17 Şub 2024
Expired!

Zaman

20:00 - 23:00

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Psk. Dan. Rabia Göktaş
Psk. Dan. Rabia Göktaş