Koçlar, İK Profesyonelleri, İletişim Uzmanları ve Liderler için Transaksiyonel Analiz (TA) Eğitimi

Eğitim Hakkında:

Transaksiyonel Analiz (TA) Modeli, insanı anlamaya dair önemli açıklamalarıyla dikkat çeken bir modeldir.  Bu modeli öğrenmek, farklı bakış açıları geliştirmeye, insan davranışını daha iyi anlamaya, uygulamalarda geniş ve yeni perspektifler kullanmaya, kısaca uygulayıcı olarak daha güvenle ve daha derin bir anlayışla çalışamaya yardımcı olacaktır. Belki de en önemli katkısı bireysel olarak, kendiniz anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanıza kapı açması olacaktır.

Kafanızda sürekli konuşan birkaç farklı ses olduğunu farkettiğiniz oluyor mu? Bir tanesi sürekli eleştirip, kendinizi kötü hissettiriyor, diğeri korkuyor veya isyan ediyor veya “aman tatsızlık çıkmasın” diyor, bir diğeri kendinize güvenmenizi söylerken bir başkası sadece eğlenmek istiyor olabilir. Bu sesler gerçekte içimizde kimleri konuşturuyor?  Kendi iç seslerimizi tanımak, engelleyici olanların sesini biraz kısıp, destekleyici olanlarınkini biraz açmak öğrenilebilir bir beceri. Bunu yapmak, hayata bakışınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizi, olayları yorumlama biçiminizi, tüm dünyanızı değiştirecek. Kafanızdaki hiç susmayan düzensiz koroyu, ahenkli ve sizi mutlu eden iç seslere dönüştürdüğünüzde, otomatik iç konuşmalar yerine SİZİN yönettiğiniz içsel sesler haline dönüştürdüğünüzde,  koşullar değişmese bile siz daha mutlu ve daha özgür biri olacaksınız. Bu eğitimde biz içimizdeki sesleri tanıyıp, onları kaygı, korku, endişe, pişmanlık üreten sesler olmaktan çıkaracağız. Kendi kendimizle yapıcı, destekleyici ve şefkatli konuşmayı öğreneceğiz. Bunun ardından diğer insanlara bakışımız ve iletişimimiz üzerinde çalışacağız. Amacımız yetişkin olarak ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi, fikir ve önerilerimizi karşımızdakini incitmeden, tehdit etmeden, rahatsız etmeden iletmeyi ve onu anlamayı, her iki tarafın da mutlu olduğu ilişkileri hayatımızda yerleştirmeyi öğrenmek.

Yaşamınızda benzer olaylar ve durumlar yaşadığınızı, sanki aynı senaryonun tekrarlandığını farkediyorsanız, “yine aynı şey oldu”, “bu neden hep benim başıma geliyor?” diyorsanız, bunu kurgulayanın ve değiştirecek olanın kendiniz olduğunu farketmek çok şeyi değiştirebilir.

Dünyada, yaşadığı bir olay yüzünden kendini defalarca cezalandıran tek canlının insan olduğunu biliyor muydunuz? Bir aslan kaçırdığı bir zebra için yıllarca acı çekmez, veya bir yunus beceremediği bir atlayış yüzünden tüm sürünün kendisine güleceğini düşünerek atlamaya küsmez. İnsan dışında tüm canlılar anı yaşar ve geçmişi geçmişte bırakır. Oysa insan 7 yaşında yediği bir tokat için veya müsamerede yaptığı bir yanlış için  yıllarca acı çekebilir,kendindenutanabilir, her hatırladığında öğretmenine/annesine/babasına/kendine kızabilir ve tüm hayatını etkileyen kararlar verebilir. Hayatı boyunca otorite figürlerinden çekinebilir, korkabilir, kendisini ortaya koymaktan geri durabilir,insanlara/kendine güvenmeyebilir, toplum önünde konuşmaktan (sahne korkusu) kaçınabilir. Asla ile başlayan cümleler kurabilir.

Bütün bunların tek sebebi beynimizde duyguların depolandığı amigdala değildir. Duygusal belleğimize kendi yorumlarımızla depoladığımız ve sonra onarmadığımız ve bugünle bütünleştirmediğimiz anıları atıl olarak bırakmamızdır. Bunlar bizi bugün kısıtlayan, engelleyen kararlar olabilir (asla erkeklere/kadınlara güvenilmez, asla evlenmeyeceğim, asla gönüllü olayacağım, asla kendi isteklerimi/fikirlerimi söylemeyeceğim vb.). Benzer bir olayla karşılaştığınızda (eğer üzerinde çalışmadıysanız), tıpkı 7 yaşındaki tepkileri verip, aynı duyguları hissetmeye devam ettiğinizi biliyor muydunuz? Eğer yöntemleri bilirseniz, o anıları tekrar inceleyip, bugünkü deneyim ve aklınızla yeniden yorumlayabilir ve engelleyici olmaktan çıkarabilirsiniz. “İnsan 7’sinde neyse 70’inde de odur” diyen atalarımız, Transaksiyonel Analiz (TA) kuramını bilselerdi, muhtemelen “insan 7’sinde neyse, 70’inde tamamen farklı ve kendi istediği birine dönüşür” derlerdi. Biz, bu çalışmayla anıları, geçmiş engelleyici kararları farkedip, yeni ama geliştirici kararlar almayı öğreneceğiz. Böylece kazanan biri olarak hayatımızı sürdürme gücümüze sahip çıkacağız.

Peki şu düşünceler geçiyor mu aklınızdan? Kimim ben? Neden ben, benim? Çevremdekilerle nasıl iletişim kuruyorum? Böyle iletişim kurmayı ben mi seçtim, yoksa böyle gördüm, böyle yapmaya devam mı ediyorum? Kendimde değiştirmek istediğim yönler var mı? Varsa bu değişiklikleri isteyerek ve bilinçli şekilde yapmamın yolları nelerdir? Nasıl biri olmak istiyorum?

Bu soruları sormak ve cevaplarını bulmak kadar, nasıl ve hangi yöntemle olmak istediğiniz kişi olmaya doğru yol alabileceğinizi bilmeniz de çok önemli ve gerekli.

TA herkesin bir prens/prenses olarak doğduğunu ama zaman içinde kurbağaya dönüştüğünü söyler. Bu çalışmayla amacımız, içimizde prens/prensesi yeniden ortaya çıkarmak ve hayatımıza bir prens/prenses olarak devam etmek.

Eğitimin İçeriği:

Kendimi Yaratıyorum (Transaksiyonel Analiz Işığında) Yeniden ve Tam İstediğim Gibi!

Kişisel Değişim Programı

Bu program, koçluk formasyonuna sahip profesyonellerin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. Program ilki 12 saat, ikincisi ise 24 saat olan 2 bölümden

oluşmaktadır. İlk bölüm 6şar saatlik 2 gün olarak, ikinci bölüm ise 6şar saatlik 4 gün olarak

verilecektir. 1. Bölümü tamamlayanlardan isteyenler 2. Bölüm olan İleri Düzey Modüle katılabileceklerdir. 6 günü tamamlayanlardan isteyenler, öğrenme güncesi yazarak ICDTA (International Center of Developmental Transactional Analysis) onaylı TAPDA (Transactional Analysis Personal/Professional Development Award) almaya hak kazanacaklardır. Eğitim bedeline ek olarak 50 İngiliz Sterlini karşılığı TL, öğrenme güncelerinin değerlendirilme süreci için katılımcılardan alınarak ICDTA’ya gönderilecektir. Öğrenme portföyünün nasıl hazırlanacağı eğitim sırasında paylaşılacaktır.

 

Başlangıç Düzeyi Modül İçeriği

1. Gün : Transaksiyonel Analiz (TA) nedir, tarihçesi, temel felsefesi, temel ihtiyaçlar, zamanı

yapılandırma, ego durumları, egogram

2. Gün: Transaksiyonlar, yaşam pozisyonları, indirim ve abartma, referans çerçevesi.

 

İleri Düzey Modül İçeriği (talep üzerine açılacaktır ve sadece yukarıdaki ilk iki günü

tamamlayanlar katılabilecektir)

Kontenjan: 20 Kişi.

Katılımcılar: Koçlar, İK Profesyonelleri, İletişim Uzmanları, Yöneticiler (Liderler), Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, kendini keşfetmek ve kendini güçlendirmek isteyen, merak eden herkes katılabilir.

  • Eğitim Tarihi: 2 – 3 Mayıs 2020
  • Eğitim Saati: 10:00 – 17:00
  • Eğitim Ücreti: 800 TL + KDV
  • Eğitimin Yeri:  Olgu Eğitim Merkezi – Meşrutiyet Cad. 31/12 Kızılay Çankaya Ankara

Eğitimci: Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş

1968 Tekirdağ doğumlu, bir çocuk annesidir. ODTÜ Psikoloji Lisans programını bitirmenin ardından aynı üniversitede Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Transaksiyonel Analiz

alanında dünyada önemli isimlerden olan, EMCC kurucularından Julie Hay ile halen çalışmaktadır. Farklı yaş gruplarıyla, 30 yıllık deneyim sahibidir. Türkiye’de Transaksiyonel Analiz kuramının ilk uygulayıcılarından olan Hülya Üstel Eleviş, aynı zamanda TAPDA belgesinin yaratıcısı ve uluslararası alanda ilk akredite programın yaratıcı ve uygulayıcısıdır. Koçluk ünvanı da bulunan Eleviş, Yetişkin Eğitimi ve Seminerleri vermesinin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda bilimsel sunumlar ve konferanslar vermiş, birçok kurumla işbirliği içinde Transaksiyonel Analiz, Stres Yönetimi, Kriz Yönetimi, Anne-Baba Okulu, İletişim vb birçok konuda eğitimler vermiştir. Kurumsal eğitimler alanında uzun ve önemli bir deneyim sahibi olan Eleviş, eğitimlerin yanı sıra, yine TA'dan doğmuş bir yöntem olan Integratif Psikoterapi alanında Richard Erskine’in öğrencisi olma ayrıcalığıyla, uzmanlaşmış ve Uluslararası Sertifikalı Integratif Psikoterapist olarak, yetişkinlerle bireysel psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir. Integratif Psikoterapi yönteminde süpervizyon ve eğitimler vermektedir. Transactional Analysis Personal Development Award (TAPDA), Hülya Üstel Eleviş tarafından yapılandırılmış, ICDTA tarafından akredite edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Hülya Üstel Eleviş Transaksiyonel Analiz Enstitüsü kurucusudur.

Buna ilişkin haber için bknz:

http://www.icdta.net/tapda-news.html

https://www.itaaworld.org/sites/default/files/itaa-pdfs/the-script/script-2014/ITAA%20The%20Script%202014-07.pdf#page=1

http://www.eatanews.org/wpcontent/uploads/2014/06/EATA_Newsl_110_english.pdf

Tarih

02 - 03 May 2020
Expired!

Zaman

10:00 - 17:00

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş
Uzm. Psk. Hülya Üstel Eleviş