KADIN VE KENDİNE DEĞER VERME: “BENİM HAYATIM BENİM DANSIM”

Eğitim İçeriği:

Toplumsal cinsiyet rolleri çocukluk yıllarından itibaren çok ustaca programlanarak benliklerimizin yapısal bir parçası haline gelir. Bu roller biz kadınlara nasıl insanlar olacağımızı, neleri yapabileceğimizi, neleri hayal edebileceğimizi, nelerden vazgeçmemiz gerektiğini, günlük yaşamımızda nasıl davranacağımızı, hangi sorumlulukları üstleneceğimizi ve yaşadığımız toplum içerisindeki yerimizin ne olduğunu belirler.  Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü toplumsal cinsiyet rollerini ruh sağlığının önemli bir belirleyici olarak tanımlar.

Toplumsal cinsiyet rolleri kadınlardan duyarlı, kabul edici, saygılı ve destekleyici, alçakgönüllü, boyun eğici, dayanışmacı, uyumlu ve edilgen olmasını beklerken onlara istek ve ihtiyaçlarını dizginlemeyi ve gereksinimlerini ikinci plana atmayı da öğretir. Herkes için her şey olamaya çalışırken kendimizi ihmal ederiz. Başkalarını mutlu etmeye çalışırken kendimizi mutlu etmeyi unuturuz. Başkalarına verdiğimiz değeri, kendimize vermeyiz. Çünkü biz kadınlara vermek bir görev, almak ise bencillik olarak öğretilmiştir.

Dr. Çağlar “Biz kadınlara dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri ile şekillenen hayatımız, tıpkı doğal tempomuza uymayan bir dans gibidir” diyor. Bir bakıma bu basmakalıp roller yaşam dansımızın koreografisini belirler. Çağlar, kadınların kendi yaşam danslarını kendilerine uyan ritimlerle, adım ve tempoları ile oluşturmasının önemini vurguluyor.

 

Bu atölye çalışmasının amacı;

  • Biz kadınlara dayatılan toplumsal cinsiyet rollerinin kendi “ben” duygumuzu nasıl etkilediği konusunda iç görü kazanmak
  • Kendimize olan saygı, güven ve değeri artırmanın ve vücudumuzla barışmanın yollarını birlikte aramaktır.

Not: Rahat Bir Kıyafetle Gelmenizi Rica Ederiz.

 

  • Belge: Katılım Belgesi
  • Eğitim Ücreti: KDV Dahil 200 TL
  • Eğitim Tarihi: 21 Mart 2020
  • Eğitim Saati:  10:00 – 18:00
  • Kontenjan: 25 Kişi ( Kayıtlar kontenjanla sınırlıdır. Kayıt sırası esas alınacaktır. )
  • Eğitim Yeri:  OLGU EĞİTİM MERKEZİ – MEŞRUTİYET CAD. 31/12 KIZILAY ÇANKAYA ANKARA

 

Dr. Şule Çağlar Kimdir?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de Bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapilerde yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi PDR Merkezinde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletlerde çalışmaya başlayarak uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya’da görev yaptı, projeler yürüttü. Son 3 yılda İstanbul, Hollanda ve İngiltere’de Dans ve Hareket Terapisi ve İngiltere’de cinsel terapi programlarına devam etti ve sertifikalar aldı.

Tarih

21 Mar 2020
Expired!

Zaman

10:00 - 18:00

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Dr. Şule Çağlar
Dr. Şule Çağlar