Terapi Koltuğunda Sanat Atölyeleri: Müzik | Tarih: 4 Şubat 2020, Saat: 18.30 – 20.30 | Yer: Olgu Psikolojik Danışma Merkezi

İntihar Davranışı: Kavram, Türleri ve İntihara Müdahale Teknikleri

Eğitim İçeriği:

 • İntihar Davranışı : Kavram ve Türleri
 • İntihar Davranışının Yaygınlığı
 • İntiharın Açıklanması: Kavramsal Yaklaşımlar
 • Toplumsal Tutumlar ve İntihar
 • İntiharın Ortak Özellikleri
 • İntihar ve İntihar Girişimleri İçin Risk Faktörleri
 • Psikolojik Bozukluklar ve İntihar
 • İntihar Girişimlerine Müdahale Teknikleri
 • İntihar Girişimlerine Müdahalede 5 İlke
 • İntihar Müdahalesi ve Teknikleri
 • İntihara Müdahalede Yapılan Yanlışlar
 • İntihar Hakkında Yanlış İnanışlar
 • Vaka Örnekleriyle İntihara Müdahale

Katılımcılar:

Psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler, aile danışmanları, sosyal çalışmacılar, çocuk gelişimi uzmanları ve bu bölümlerin 3. veya 4. Sınıf öğrencileri

Belge:

Eğitim Belgesi

 

 


Eğitim Kayıt Formu

 

Eğitimci: 

Uzman klinik Psikolog / Aile Terapisti / Sanat Terapisti
SEDA HARAN 

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Klinik  Psikoloji yüksek lisansını 1995 yılında Hacettepe Üniversitesinde tamamladı. 1987 yılında Kız Yetiştirme Yurdunda çalışma hayatına başlayıp 1989 yılında Ankara Üniversitesi  Psikiyatri Kliniğinde  görevini sürdürdü. Aynı yıl, Türkiye’de ilk defa hizmet vermeye başlayan Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurucu üyelerinden biri olarak çalışmalarına devam etti. Bu süreçte psikososyal krizler, krize müdahale ve intihar girişimleri konularında yoğun eğitimler aldı. 1994 yılında intihar girişimlerine müdahale etmek amacıyla İbn-i Sina Hastanesi Acil Servis biriminde kurulan Kriz Odası sorumlusu oldu ve 12 yıl aralıksız biçimde intihar girişimleri, travmalar ve kriz olguları ve aileleriyle çalıştı. Bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü bağlantılı Çok Merkezli İntihar Girişimleri projesinde görev aldı. Benzer biçimde Sağlık Bakanlığının ”İntiharı Önleme ”Projesinde  illerde Acil Servislerde, ”intihar olgularına krize müdahale” konusunda psikiyatri uzmanları, acil servis kriz odası çalışanları ve Acil Servis personelinin eğitiminde danışman akademisyen olarak görev yaptı. 

2006 yılından itibaren Psikiyatri Kliniği Poliklinik servisinde görevini sürdüren Haran 2008-2012 yılları arasında kliniğin Gündüz Hastanesi ve Rehabilitasyon servisinde çalıştı. 

Klinik çalışmalarını sürdürürken Batman, Muğla, Bingöl, Denizli, Nevşehir  gibi pek çok ilde intiharı önleme ve krize müdahale etmeye yönelik  çalışmalarda eğitici olarak görev yaptı. Rehber öğretmenlere yönelik pek çok eğitim veren Haran Adalet Bakanlığı bünyesindeki cezaevlerinde çalışan profesyonellere kriz ve intihar girişimlerine müdahale konusunda eğitimler verdi. Başbakanlık Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ile birlikte kadına yönelik şiddet ve kadın intiharları alanlarında yoğun çalışmalarda bulundu. Bununla birlikte aynı genel müdürlüğün yurtdışında yaşayan soydaşlarımızın sorunlarına yönelik yaptığı çalışmalarda çeşitli konferanslar vererek aktif rol aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koruyucu ruh sağlığı ve intiharı önleme ve müdahalelerine yönelik projelerinde eğitici olarak görev yaptı. 

Ankara Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulunda ”İletişim Becerileri”,”Hasta Psikolojisi ” ve ”Rehberlik” derslerini 3 yıl boyunca veren Haran 17 Eylül 2012 yılında Ankara Üniversitesindeki görevinde emekli oldu. 

1989 yılında kurulan Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma merkezinin Merkez Kurulunda görev yapan Haran 1992 ‘de yayınlanmaya başlayan Kriz dergisinin editörlüğünü üstlendi. İntihar girişimleri ve krizler ağırlıklı olmak üzere yurt içi ve yurt dışında pek çok yayını ve konuyla ilgili kitap bölümü bulunmaktadır. Yanı sıra Sosyal Psikiyatri ve İntiharı Önleme Derneklerinde çalışmalarını sürdürmektedir. 

2011-2013 yılları arasında TRT Türkiye’nin sesi radyosunda sürekli konuşmacı olarak yer almış olup halen zaman zaman çeşitli  radyo  programlarına katılmaktadır. 

2014-2017 yılları arasında Madalyon Psikiyatri Merkezinde çalışmış olup, ergen ve erişkinlere kriz ve intihara müdahale, yas ve travma tedavisi, bipolar ve kronik psikoz hastalarıyla rehabilitasyon tedavisi, aile ve evlilik terapileri, bilişsel davranışçı terapiler ile sanat ve yaratıcılık terapisi uygulamaktadır. 

 

Tarih

25 May 2019 - 26 May 2019
OLGU Eğitim Merkezi

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
MEŞRUTİYET CAD. 31/12 KIZILAY ÇANKAYA - ANKARA
Kategoriler
Seda Haran

Eğitmen

Seda Haran