HİKÂYE ANLATICILIĞI: Çocuklara Nasıl Masal Anlatalım

Eğitim İçeriği:

“Çocuklar öğrenmek için doğal yetenekler ve donanımlarla dünyaya gelmişlerdir. Çocuklarımızı tanımak, onların gereksinimlerini anlamak, onlara sunacağımız olanaklar, uygun ortamlar gelişimlerini destekleyecek plan yöntem nitelikli yaklaşımlar iyi bir eğitim içeriği  ile mümkündür. Çocuklarda öğrenme tıpkı yetişkinlerde de olduğu gibi beyindeki duygu merkezleri uyarılması ile  yani heyecan yaratıp, güçlü etkiler bırakınca gerçekleşir. Bu durumda beyin hücreleri arasındaki yeni bağlantıları sağlayacak olan hormonların salınımı giderek artmaya başlar. Öğrenmeyi bu derece etkili kılan en tesirli şeylerden birisi “oyun” dur. Çocuk kendini ve dünyayı oyun aracılığı ile keşfeder çünkü çocuk hayatı oyun olarak algılar belli bir alan ve zaman süreci içinde sürdürülen gerilim ve eğlence duygularını içeren, gerçek hayattan farklı olduğu bilinci ile yapılan gönüllü bir hareket ya da faaliyettir. İkincisi ise, aynı şekilde çocukların dünyayı ve hayata dair birçok şeyi deneyimledikleri ” Masal” ve masal anlarıdır. Masal sistemli bir şekilde tasarlanmış düş ürünüdür. Yeri geldiğinde gerçeküstü olayları, yeri geldiğinde gerçek ve yaşanması mümkün olayları anlatır. Gizemli büyüsel havası, serüven dolu fantastik olaylar içermesi, sonsuz olasılıklar sunması masalları çocuklar için ilginç kılmaktadır. Masallar, çocukların beyinlerinin sağ üst yarısında yer alan hayal, yaratıcılık ve sanatçı yeteneklerine yönelik etkilerinin yansıra; bilişsel, duygusal, psikolojik, sosyal gelişimleri üzerinde etkili olan bir kaynaktır. Masallar, çocukların sosyal beceri kazanmalarında ve sosyalleşme sürecinde “kendi” ve “diğeri” arasındaki etkileşimde bilginin, yeteneklerin, becerilerin, hayallerin, kuralların, değerlendirme ölçütlerinin davranış ve yön bulma biçimlerinin devredilmesi hayatta kalma stratejilerine dair önemli mesajların kuşaklar arası aktarımını sağlayan, ayrıca insanlar arası ilişkilerin nasıl yapılandırılacağına dair önemli bilgileri taşıyan öğrenme araçlarındandır. İnsanların birbirlerine anlattıkları masallar, ilişki kurma becerilerini, yaratıcılığı ve toplulukların hayallerini belirleyici güçlere sahiptirler. Bunun da ötesinde insanların beyinlerinde, sinir hücrelerinin birbirleriyle yaptıkları yeni bağlantıların ve içsel temsillerin (içsel imajlar) oluşmasına neden olurlar. Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimine masallar katkılar sunar.

Bütün bunları sunarken tek başına masal yeterli olmaz. Çocuğun gelişim basamak özelliklerini ihtiyaçlarını bilen masalları tanıyan anlatıcılara ihtiyaç vardır. Masal anlatıcısının duyuları imajları kullanarak masalı kendisi yaşıyormuşçasına çocuğun imaj duygu dünyasına anlatması aktarması gördürmesinde saklıdır. İyi bir anlatıcının çocuklara masal anlatırken özen göstermesi dikkat etmesi gereken incelikler yöntem ve teknikler vardır. Bu eğitimde yaş gruplarının gelişimsel özelliklilerine göre masal seçmeyi ve masalı o yaşa göre anlatmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca farklı gruplara uygun masal oyunları ortamları şarkıları ve ritüeller ile masal saatlerinizi nasıl daha zengin hale getireceğinizin yollarını deneyimleyebilirsiniz.

Eğitim süresince aşağıda belirtilen çalışma başlıklarına odaklanılacak:

 • Anlatıcı /İmaj/ Teknik
 • Anlatılacak Yaş Grubu Gelişim Özellikleri
 • Anlatılacak Yaş Grubuna Göre Masal Seçimi
 • Anlatılacak Yaş Gruba Göre Ses Mimik Hareket
 • Anlatılacak Yaş Gruba Göre Teknikler
 • Masal Ortamı Ritüelleri
 • Masal Oyunları
 • Tekrar Duygu Soru
 • İnteraktif
 • Doğaçlamac

 

 • Belge: Eğitim Belgesi
 • Eğitim Ücreti: 450 TL + %18 KDV
 • Eğitim Tarihi: 5 Şubat 2020 Çarşamba ( 4 hafta boyunca Çarşamba akşamları devam edecektir. )
 • Eğitim Saati:18:30 – 21:30
 • Eğitim Yeri:  OLGU EĞİTİM MERKEZİ – MEŞRUTİYET CAD. 31/12 KIZILAY ÇANKAYA ANKARA

                                                             

Eğitimci: Bedia Cicioğlu

Okul Öncesi Öğretmeni –Sanat Kolaylaştırıcısı-Yaratıcı Drama Eğitmeni-Hikâye Anlatıcısı-Program Geliştirici.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,  Sosyoloji bölümü mezunu. Yaratıcı Drama, Playback Tiyatro, Hikâye Anlatıcılığı, Sanat Terapi Yöntemleri, Oyun Terapi Yöntemleri, Çocuk Yogası,  Fiziksel Tiyatro, Dans/Devinim, gibi özel ders ve eğitimleri tamamladı 2002 yılında kamuda Okulöncesi görevinden ayrıldı.  2003 yılından beri Yaratıcı Drama lideri, Masal Anlatıcısı olarak kamu ve özel okullarda, çağdaş drama derneğinde, çocuk ve gençlik müzeleri derneğinde sanat evlerinde çalışmaktadır. Türkiye İnsan Kaynakları Vakfında Dağ köylerinde Ebeveynlerle  “Evde Okullu Olduk “ projesini yürütmektedir.

Türkiye’de Cizre, Kocaeli Maşukiye, Rize Çayeli, Kırşehir Savcılı Fakılı, İzmir, Yahşi beyli, Merdivenli dağ köylerinde “ Kaybolan Masallar” projesini gerçekleştirdi. Unutulmuş izleri kaybolmuş masalları toplamaya devam ediyor.

Çalışma alanları; Sosyal toplumsal projelerde “Çocuklarla Birlikte”, “ İletişim becerileri “ .

 Kimsesiz çocuklar, istismar edilmiş çocuklar, sokak çocukları, mülteci çocukları ile Drama ve Masal Kadın grupları ile “Farkındalık” ,”Kendi hikâyelerine eşlik etme”. Çocuk müzeleri ile “ Çocuk Şenlikleri ve Festivalleri “. Huzur evlerinde yaş almışlarla “ Yetişkinlere masallar” konulu atölyeleri yürütmektedir.

2017/2018 döneminde SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Storytelling işbirliği ile Hikâye anlatım sanatı ile psikoloji alanını hikâye anlatım sanatına entegre ederek, örnek uygulamaların toplandığı ”İnsanın Anahtarı Hikâyeler” projesine alan uzmanı yerli ve yabancı eğitimciler, psikolog, Sanat Kolaylaştırıcı ve Koçlarla birlikte Türkiye de ilk olan Hikaye anlatıcılığı alanına büyük katkısı olacak uygulama yöntemleri içeren proje üzerinde çalışmaları devam etmektedir. Okullarda, Hastanelerde, psikiyatri, onkoloji çocuk yetişkin bölümlerinde, sokak çadır ve kamplarda mülteci ve sokak çocuklarına, Sanat Merkezi, yoga merkezlerinde yetişkinlere ve çocuklara umutla masallar, hikâyeler anlatıyor; Hikâyelerle, masalların şifa verdiği düşünüyor.

Tarih

05 Şub 2020
Expired!

Zaman

18:30 - 21:30

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Bedia Cicioğlu
Bedia Cicioğlu