“EL” ALEMDEN “BEN” ALEME GEÇİŞ

Kendimizi tanıyarak, anlayarak, kabul ederek ve ifade ederek, içgörülerimize güvenerek, yaşamımız için doğru kararları verme yeteneğimize inanarak ve içimizdeki gücü harekete geçirebileceğimize güvenerek özgün bir şekilde yaşamak hepimizin en doğal hakkıdır. Ancak toplumumuzda öyle bir gerçek var ki tüm bunların önünde ciddi bir engel oluşturabiliyor: El Alem . “El Alem’in bize yüklediği roller ve kurallar zamanla benliklerimizin yapılanmasının da bir parçası olabilir ve yaşam biçimimizi, seçeneklerimizi, nasıl insanlar olduğumuzu, beklentilerimizi, fırsatlarımızı, neleri yapabileceğimizi neleri hayal ettiğimizi, nelerden vazgeçtiğimizi, nasıl davranmamız gerektiğini belirleyebilir.

Bu atölye, çocukluk yıllarımızdan beri “El Alem ne der” diye kadınlar olarak benliğimize ilmek ilmek örülen kalıp yargılar, tutumlar ve inançları “Ben” Alem’e cesurca dönüştüreceğimiz bir çalışmadır.

Atölyenin Amacı:

Kim olduğumuza  dair , dışardan  “el alem’den” gelen mesajların   tersine  kendi “ben alemimize”  bir adım daha yaklaşmamız  için hazırladığımız bu çalışma ile aşağıdaki amaçlara ulaşmayı hedefliyoruz:

 

  • Kadınlar olarak El Alem`den kabul ve onay görebilmek için kendi gerçeklerimizden, doğrularımızdan ve bazen hayallerinden nasıl vazgeçtiğimizi  anlama ve anlamlandırma.
  • El Alem’den aktarılan ve bize uymayan kalıp yargıları belirleme ve bunu nasıl yapabileceğimiz konusunda pratik uygulamalar yapma  
  • Kendimize özgü olanı keşfetme, yeteneklerimize ve yaşamlarımızın aktörü olabileceğimize inanma ve yaşama  aktarabilme becerileri geliştirme.
  • Siz varsınız diye hazırladığımız bu çalışmada görüşmek üzere!

 

Katılımcılar: Tamamen uygulamalı olarak gerçekleştireceğimiz bu atölye, yaşamlarını nasıl yaşamaları gerektiğiyle ilgili “EL” ALEM’ in anlattıklarını geride bırakıp , ”BEN” ALEM’ i  davet etmek isteyen her kişiye açıktır.

Ayrıca bu çalışma genç kız ve kadınlarla çalışan ve çalışmalarını güçlendirmek, genişletmek ve çeşitlendirmek isteyen tüm profesyonellere (psikolojik danışmanlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları,  hemşireler, ile ilgili bölümlerin lisansüstü öğrencileri ve lisans son sınıf öğrencileri) pratik beceriler kazandırma açısından yararlı olacak niteliktedir.

*Rahat kıyafetlerle gelmeyi unutmayınız.

 

Kontenjan: 15 kişi

Tarih: 30 Nisan 2023

Saat:  10:00 – 18:00

Atölye Ücreti: 600 TL + %18 KDV

Eğitim Yeri: ÜMİTKÖY

ŞULE ÇAĞLAR

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de Bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapiler” konusunda  yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi PDR Merkezinde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletler’e geçerek uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya’ da görev yaptı, projeler yürüttü. Uzun yıllardır ilgilendiği beden ve hareket/dans terapisi konularında İstanbul’da Safir Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Hollanda  Codart Üniversitesi, İngiltere Roehampton Üniversitesi, ABD Şikago Bedenlenmiş Eğitim Enstitüsü ve Laban-Bartenieff Hareket Çalışmaları Enstitüsünde eğitim programlarına devam etti ve sertifikalar aldı. Toplumsal cinsiyet, kadın ve bedeni, hareket/dans terapisi konularında atölye çalışmaları yürütmektedir.

Tarih

30 Nis 2023
Expired!

Zaman

10:00 - 18:00

Konum

Ümitköy
Kategoriler

Eğitmen

Dr. Şule Çağlar
Dr. Şule Çağlar