DIŞAVURUMCU YAKLAŞIMLAR BEDEN ve DANS/HAREKET TERAPİSİ HAFTA SONU ÇALIŞMA ATÖLYESİ

Eğitim İçeriği:

Psikoterapi alanında, son yıllarda sadece söze dayalı geleneksel yaklaşımların yeterliliği tartışılıyor.. Söze dökülemeyen duygulara nasıl ulaşılabileceği konusunda “Dışavurumcu yaklaşımlar”ın terapi alanına sunduğu katkılar kanıta dayalı olarak kabul edilmektedir.

Özellikle bedenin bilgeliğinin anlaşılması ile, bastırılan duygusal yaşantılara; ses ile, müzik ile, hareket ile, çizgi ile, resim ile, otantik dans ile ‘kinestetik kütüphanemiz’ olan beden arşivlerinden ulaşabilmek amaçlanmaktadır.

Terapi sürecinde, psişik sağaltımı, beden ve zihin arasında köprü kurarak ve hareketin/dansın yaratıcı ifadeye yönelik elemanlarını kullanarak gerçekleştirmeyi esas alan bu atölye çalışmasında uygulamalı olarak yaşantı kazanmanız ve terapi sürecine bu elemanları katmanız amaçlanmaktadır.

 

Atölye çalışması şu varsayımlara dayanmaktadır:

  • Sözden önce ses vardı, sesten önce hareket!
  • Hareket, iletişimin ilk formudur.
  • Beden, duygusal hayatımızın kaynağı ve aracıdır.
  • Duygusal arşivlere ulaşmak için bedeni keşfetmek, hissetmek ve içimizdeki sosyal prangaları fark etmek gereklidir.
  • Otantik hareket/dans; kendi bedenimizle ve bedenimizde bastırılan duygusal yaşantılar ile temas yolculuğudur.
  • Söz ile dile getirilemeyenler ‘ses-müzik-çizgi-resim-hareket-otantik dans’ ile ifade edilebilir.

 

Katılımcılar:  Bu atölye çalışması, dışavurumcu yöntemler: beden ve dans/hareket terapisi konusunda bilgi edinmek ve uygulama yapmak isteyen profesyoneller için düzenlenmiştir. Katılmak için, beden ve dans/hareket terapisinde daha önce bir tecrübe kazanılmış olması gerekmemektedir. Eğitime; psikolojik danışmanlar, psikologlar, psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatri hemşireleri, çocuk gelişimciler ile ilgili bölümlerin lisansüstü öğrencileri ve lisans son sınıf öğrencileri katılabilirler.

Belge: Katılımcılara, ‘ Katılım Sertifikası ’ verilecektir.

Eğitim Ücreti: 1000 TL + %18 KDV

 

Eğitim Tarihi:  25 – 26 Şubat 2023 (14 saat)

                            

Eğitim Saati:  10:00 – 18:00

 

Eğitim Yeri: ÜMİTKÖY

 

Not: Katılımcı sayısı 15 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

PROF. DR. BİNNUR YEŞİLYAPRAK

Sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni olarak başladığı meslek yaşamına, Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bilimsel hazırlık, bilim uzmanlığı ve doktora çalışmaları yaparak devam etti. 1991-92 yıllarında Amerika’da Purdue Üniversitesinde post-doktora çalışmalarını sürdürdü, 1995 yılında doçent ve 2002 yılında profesör oldu. Akademisyen olarak Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinde uzun yıllar görev yaptı.

2010-2011 yıllarında ABD’de konuk öğretim üyesi olarak bulunan Yeşilyaprak, 40’ı uluslararası olmak üzere 100’den fazla kongrede bildiri sunmuş ve davetli konuşmacı olarak yüzlerce konferans ve seminer vermiştir.
Yeşilyaprak’ın uzmanlık alanında yazdığı, tek ya da ortak yazarlı 17 kitabı, çeşitli bilimsel dergilerde Türkçe/İngilizce yayınlanmış 100’den fazla makalesi bulunmaktadır. Eğitimde rehberlik hizmetleri, kariyer danışmanlığı, aile rehberliği, gelişimsel rehberlik, meslek etiği, dans ve hareket terapisi, öz terapi gibi konular ilgi alanlarıdır.
Duyguları ifade etme, duygusal zeka, kendini keşfetme, iletişim, empati, bibliyoterapi gibi konularda verdiği ders ve seminerler yanı sıra “sanat terapi” konularına ilgi duyarak atölyelere katılmış ve eğitimler almıştır. Dans/hareket terapisi konusunda Roehampton Üniversitesi’nden sertifikası bulunmaktadır. Son beş yıldır “beden ve hareket/dans terapisi” konusunda konferans/söyleşi ve atölye çalışmaları yürütmektedir.

ŞULE ÇAĞLAR

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de Bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapiler” konusunda  yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi PDR Merkezinde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletler’e geçerek uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya’ da görev yaptı, projeler yürüttü. Uzun yıllardır ilgilendiği beden ve hareket/dans terapisi konularında İstanbul’da Safir Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Hollanda  Codart Üniversitesi, İngiltere Roehampton Üniversitesi, ABD Şikago Bedenlenmiş Eğitim Enstitüsü ve Laban-Bartenieff Hareket Çalışmaları Enstitüsünde eğitim programlarına devam etti ve sertifikalar aldı. Toplumsal cinsiyet, kadın ve bedeni, hareket/dans terapisi konularında atölye çalışmaları yürütmektedir.

Tarih

25 Şub 2023
Expired!

Zaman

10:00 - 18:00

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
OLGU Eğitim Merkezi
Kategoriler

Eğitmen

Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak
Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak

Eğitmen

Dr. Şule Çağlar
Dr. Şule Çağlar