Blog

BEN BİR NUMARADAN İBARET DEĞİLİM

BEN BİR NUMARADAN İBARET DEĞİLİM

Ben bir numaradan ibaret değilim. Evet senenin dokuz ayını ve günün yedi saatini okulda geçiriyorum. Günden güne daha çok şey yapıyorum ama daha az başarılı oluyorum. Kontrol duygum elimden alınmış gibi hissediyorum.

Öğretmenimle daha çok bağ kurmaya ihtiyacım var. Birden fazla seçeneğim olduğunu farketmeye, kendime en uygun stratejiyi bulmaya ihtiyacım var.

Beynim stresim yüzünden yetersiz kalıyor. Deneme sınavlarında işe yarayan hafif stres, gerçek sınav esnasında ölümcül hale geliyor. Beynimin hesaplaşmaya değil sükunete ihtiyacı var. Kabullenildiğimi ve cesaretlendirildiğimi hissetmek istiyorum.

Bazı arkadaşlarım ev ödevini seviyor olabilir ama ben de kesinlikle işe yaramıyor.

10 yaşındayım ve bir fikrim var. Bence okul yönetimi, okulu nasıl daha az stresli hale getirebileceğini düşünmeli, bizleri araştırarak öğrenmeye teşvik etmeli, bizlere daha fazla özgürlük vererek motivasyonumuzu yükseltmeli ve sanat dahil olmak üzere öğrencilere her alanda en geniş imkanları sunmalıdır.

Şimdi yeşil bölgeye geçme zamanı!

Anne, Babalara ve Eğitimcilere Öneriler:

  1. Mümkünse müfredatı hazırlarken gelişimsel haritayı takip eden, çocuğunuz için uygun okulları seçin. Çocuğunuzun doğru eğitim ortamını bulması için yardımcı olun.
  2. Erken eğitimle kazanılan avantajların çok çabuk yok olduğunu unutmayın. Daha erken her zaman daha iyi demek değildir. Aksine, fazlası çoğu zaman daha zararlıdır.
  3. Çocuğunuz hazır değilse baskı yapmaktan kaçının. Unutmayın, her çocuk kendi rüzgarıyla büyür.
  4. Eğer çocuğunuz öğretmeninden bir şey öğrenemiyorsa, bunu öğretmeni suçlamadan dillendirmeye çalışın. Çocuğunuza sınıfta kendini rahat hissetmek ve derslere konsantre olmak için neye ihtiyacı olduğunu sorun.
  5. Zorlandığı bir konuda özel öğretmen tutabilir ya da konuyla ilgili eğitici oyunları araştırabilirsiniz.
  6. Çocuğunuza büyük resmi hatırlatın. Notların önemi, öğrenci ve insan olarak nasıl gelişim göstereceği yanında yok denecek kadar azdır.
  7. Onun mutluluğu ve huzuru mu önemli, yoksa okuldan aldığı notlar mı?

 

Psikolojik Danışman Ezgi ÖZBAK
Oyun Terapisti

Popüler Yazılar