Çocuğunuzla Söyleşin

Çocuklar, yaşam becerilerini ebeveynlerinden edinir. Peki, ya ebeveynler yeterli donanıma sahip değilse? O zaman araştıracaklardır, “nasıl daha sağlıklı ebeveyn tutumlarına sahip oluruz, kime danışmalı, ne okumalı?”

Çocuklarımız; hayatımızın anlamı, hayattaki en önemli eserlerimizdir. Hayatın anlamı, şu dünyada geriye olumlu bir iz, bir eser bırakmak, dünyaya bir katkı sağlamak ve mutlu olmaksa eğer; çocuklarımız bize, anlamı ve amacı olan bir hayatı yaşama fırsatı sunmaktadır. Varsın, bir kere üstlendiğimizde, artık vazgeçilemeyecek bir sorumluluğu sırtımıza yüklüyor olalım. Bu çok özel ve benzersiz süreçte, çocuğumuz için tüm fedakârlıkları göze alıyor olmanın, karşılıksız sevmenin ve karşılıksız vermenin en saf, en doğal, en içten deneyimini yaşıyoruz. Hayata farklı açılardan bakmayı, en zor koşullarda bile sabırlı olmayı, yeni şeyler öğrenmeyi, onlarla birlikte kendimizi de geliştirmeyi öğreniyoruz.

Ancak bu eşsiz deneyimin annelik değil, ebeveynlik olarak yaşanması gerekir. Çocuk; eşleri birbirine bağlayan bir ortaklık, birlikte ilerleyip gerçekleştirecekleri bir amaçtır. Babaların, çocuk yetiştirme işinin daha çok anneliğe bağlanmasını, bir talihsizlik olarak görmeleri beklenir. Dileğim elinizdeki kitabın, bu gerçeğin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmasıdır.

Elinizdeki kitap işte bu ihtiyaca yanıt veriyor. Bebeklikten başlayarak ergenlik dönemi sonuna kadar çocuk büyütmenin her türlü inceliğiyle ele alındığı, evde, sokakta, okulda karşılaşılacak çeşitli sorunlarla başa çıkmanın yollarının anlatıldığı sayfaları bir solukta, bir macera romanı okur gibi okuyacaksınız. Çocuk büyütüp büyütmemeye karar vermek isteyenler, doğum yapmaya hazırlanan anneler, çocuğunu heyecanla bekleyen babalar, ikinci çocuklarını daha bilinçli büyütmek isteyen ebeveynler, çocuk gelişiminin aşamalarını öğrenerek mesleklerinde yeterli olmak isteyen öğretmenler, çocuk gelişimi alanının uzmanları ve kendini de daha iyi tanımak isteyen tüm yetişkinler için bir rehber kitap bu. Üstelik sizi görevlerle ve komutlarla korkutan bir dille değil, kendi yeterliliklerinizi hatırlatan, kendinize güveninizi tazeleyen bir üslupla yazılmış bir kitap.

Çocuğunuzla-Söyleşin