Blog

Varmak istediğim yer…

Varmak istediğim yer…

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur. (Peter Drucker)”

Bu sözü bir anahtar düşünce ya da bir açıklama gibi kullanabiliriz belki, çoğu kişi için geçerli olabilecek bir açıklama… Çok çalıştığı halde bir türlü başarılı olamadığını düşünenler için, çok istediği halde bir türlü isteklerini elde edemediğini düşünenler için, her zaman bir şanssızlığa uğradıklarını düşünenler için, en kötü ihtimallerin hep en önce kendi başlarına geldiğini düşünenler için bir açıklama… Bu kişiler belki de esas hedeflerini, varmak istedikleri noktayı tam olarak belirleyemiyorlar. Belki de, elde ettiklerinin de bu yüzden farkına varamıyorlar. Ama araştırmaya kalkıp, gerçekten neye ihtiyaç duyduklarını netleştirdikleri zaman, bu ihtiyaçların bir kısmına sahip olduklarını da anlıyorlar!

Örneğin, ilişkisinde iletişim sorunlarından yakınan bir danışanım, nasıl bir eşle yaşamak istediğini düşündüğünde, temel belirlediği özelliklerin tümünün kendi eşinde var olduğunu görmüştü; güvenilir bir kişilik, insanlara saygı duyan bir yaklaşım ve belli bir dünya görüşüne sahip olmak, onun vazgeçilmezleriydi. Aradığı çözüm eşinde değil, kendindeydi, mükemmeliyetçi yapısı yüzünden, zor beğenen ve aslında aradığı şeyin ne olduğunu bile belirleyemeyen bir kişi haline gelmişti. Bunu fark ettiğinde, daha esnek olmaya karar verdi ve güncel olarak yaşadığı sorunların çözümü için stratejiler geliştirebildi.

Kendinizi yeterince ciddiye alır ve gününüzü, haftanızı, ayınızı planlayarak, ne yapmak, ne yaşamak istediğinizi bilerek davranış geliştirirseniz başarılı olursunuz. Daha önemlisi, mutlu olursunuz. Çünkü insan, başına ne geleceğini bilmeye, kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyar. Siz de, hedefinizi belirler ve hem kararlı hem esnek bir şekilde uygulamak için hazırlık yaparsanız, iyi hissedersiniz.

Çocuklarınıza da bunu öğretin. Onlara günlerini, haftalarını değerlendirmeyi öğretin. Bu değerlendirmenin sonuçlarını yeni planlar yapmak için kullanmayı öğretin. Basit davranışlarla, amaca ulaşmayı öğretin. Örneğin yarın sabah kahvaltıda yumurta yiyeceğini kararlaştırsın ve sabah yumurta yemeden evden çıkmamayı başarsın. Bu kitabı Cuma gününe kadar bitireceğini ve buna göre cumartesi yeni bir kitap alabileceğini planlasın.

Kafası karışık insanlar, ne hedef belirleyebilir ne de harekete geçebilir. O yüzden önce, sakince ne istediğinizi belirleyin. İhtiyaçlarınızı netleştirin. Varmak istediğiniz yeri bilince, gidilecek araçları belirlemek daha kolay olur. Mesafe uzunsa uçakla gidersiniz belki ama o kadar uzak değilse, neden otomobille gidip istediğiniz yerde durarak yeni keşifler yapmayasınız? Hayatımızı daha renkli ve eğlenceli yaşamak için biraz yaratıcı olabiliriz, değil mi?

 

Özden Yılmaz Bilgin
Psikolojik Danışman / Aile Terapisti

Popüler Yazılar