Blog

Corona Günlerinde Duygularla Uyumlanmak

Corona Günlerinde Duygularla Uyumlanmak

Çocuklar, büyüdüklerinde ayakları yere sağlam basan yetişkinler olabilmeleri için hislerini onaylamamıza ihtiyaç duyarlar. Ayrıca onların hislerini anlayıp değer vererek, büyüdüklerinde başkalarının duygularına saygı duyacak ve bunları göz ardı etmeyecek yetişkinler olmaları için de zemin hazırlamış oluruz.

Çocukların kendilerine olan güvenleri onlara hislerini anlayabilmeyi ne kadar iyi öğrettiğimizle yakından ilişkilidir. Bunu yapmazsak onlara, “Aslında söylediğin şeyi kastetmiyorsun, öyle hissetmiyorsun, kendi aklına güvenemezsin.” şeklinde mesajlar vermiş oluruz.

Tüm duygular kabul edilebilirdir. Fakat bazı eylemlerin sınırlandırılması gerekir. Sadece çocuğunuzun yaşadığı duyguyu kabullenin. Bazen sadece duygunun kabul görmesi bile olası sinir krizini önlemek için yeterlidir.

Corona virüsüyle mücadele ettiğimiz bu günlerde, çocuklar da bazı olumsuz hislere sahip olabilirler. Onların da bizler kadar zorlandığını kabul etmeliyiz. Çocuğunuzun olumsuz hislerini bastırmaya çalışırsanız içeride kalan hisler zaman geçtikçe daha çok güçlenecektir. Kötü hisler dışarıya atılmadan iyi hisler açığa çıkamaz.

İyi hissetmiyorsak, düzgün bir şekilde davranamayız. Ve çocuklar da bizden farklı değiller. Onlar da kendilerini iyi hissetmedikleri zaman, iyi davranışlar sergileyemezler. Bu yüzden kriz anında ilk önce onların duygularını anlamaya çalışmazsak, bizimle işbirliği yapma ihtimalleri bir hayli azalır. Böylece krizi çözmek için elimizde kalan tek şey fiziksel güç olur. Onun kullanmayı da asla istemeyeceğimiz için, bu duyguları anlama ve anlaşma meselesiyle bir an önce yüzleşmeliyiz.

Öyleyse, hadi başlayalım!

Psikolojik Danışman Ezgi ÖZBAK
Oyun Terapisti

Popüler Yazılar