Staj başvurularımız başlamıştır. Tarih: 1-31 Ağustos Başvuru Formu

PSİKOLOJİK DANIŞMADA SANAT TERAPİ TEKNİKLERİNİN KULLANIMI EĞİTİMİ

LUDMİLA DMİTREVNA LEBEDEVA

Pedagoji bilimleri doktoru, psikolog, Profesör, Moskova Pozitif Teknoloji ve

Danışmanlık Enstitüsü Rektör yardımcısı ve Bilimsel Çalışmalar Bölümünün Müdürü

Psikolojik danışmada sanat terapi teknikleri ile tanı koyma, değerlendirme ve müdahale teknikleri eğitimi. Prof. Dr. Ludmila Lebedova’nın kendi geliştirdiği sanat terapi teknikleri eğitimi Rusya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 7 yaş üstü tüm bireyler ile çalışmada kullanılabilir.

Eğitim İçeriği:

  1. “Bir Varmış Bir Yokmuş Sana Benzeyen Bir Kukla Yaşarmış”

Çocuklar, ergenler ve yetişkinler ile çalışmada kullanılan bu teknik, bireyi tanıma, bireyde ki içsel çatışmaları fark etme, bireyin kendini tanımasını sağlama amaçlı kullanılır. Teknikte metaforik kartlar kullanılır.

  1. “Resimlerdeki Hikâyeler Tekniği”

İletişim sorunları, öz güven problemleri, içsel çatışmalar yaşayan ve genel olarak bireyin psikolojik durumunu değerlendirmek amaçlı kullanılan bu teknikte materyal olarak kil ve hamur kullanılır.

  1. “Çatışma Çizgileri”

Aile danışmanlığında kullanılan bu teknik ile çiftler arsındaki çatışma ve uyum düzeyleri değerlendirilir. Çiftlerin kendilerini ve eşlerini objektif olarak tanımalarına yardım etmek amaçlı kullanılır.

  1. “Kaygı Labirentlerinde Yolculuk”

Bireydeki kaygı düzeyini belirlemek, bireyin psikolojik dayanıklılık düzeyini belirlemek ve bireye farkındalık kazandırma amaçlı kullanılan bu teknik aynı zamanda bireye kaygıyla baş etme becerisi kazandırmayı da amaçlar.

  1. “Kırgınlık ve Çatışmalar İle Vedalaşma”

Duyguların değerlendirilmesi, kırgınlıklardan kurtulmak, af etmek ve duyguları özgürleştirmek amaçlı kullanılan bu teknik bireye yoğun duygular ile baş etme becerileri kazandırmayı amaçlar.

  1. “Beyaz Dans (Vals)”

Bireye krizi fırsata çevirebilme, negatiften pozitife geçiş becerileri kazandırma, yeni yaşam tarzlarına uyum sağlama becerileri kazandırma ve bireyin uyum gücünü farkına varmasını sağlama amaçlı kullanılır.

  1. “İltifat Portresi”

Çiftler ile çalışmada kullanılan bu teknik ile iletişimde yaşanan çatışmaları çözmek, bireylerdeki önyargıları gidermek ve bireylere pozitif bir bakış kazandırmak amaçlı kullanılır.

Katılımcılar:  

Üniversitelerin sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik ve çocuk gelişimi alanlarından birinden en az dört yıllık lisans programlarından mezun olanlar ve bu bölümlerin sınıf öğrencileri katılabilir.

Belge: Katılım Belgesi

Eğitim Ücreti: 800 TL + KDV %18

Eğitim Tarihi: 16 – 17 KASIM 2019

Eğitim Saati: 09:30 – 18:30

Kontenjan: 20 Kişi ( Kayıtlar kontenjanla sınırlıdır. Kayıt sırası esas alınacaktır.)

Eğitim Yeri:

Olgu Psikolojik Danışma ve Aile Danışmanlığı Merkezi

Meşrutiyet Caddesi 31/11 Kızılay – Ankara

Eğitimci:

LİUDMİLA LEBEDEVA

Ph.D. (Doctor of Pedagogics), professor, Vice-chancellor on research work of the Institute of positive technologies and consulting

Moscow, Russia

http://www.ippt.su

http://ippt.ru/o_nas/administraciya/

Lebedeva, pedagoji ve psikoloji alanında ciddi bir tecrübesi olan ve alanında Rusya başta olmak üzere birçok ülkede tanınmış bir uzmandır. L. Lebedeva’nın 260 bilimsel çalışması var olup bunların birçoğu yabancı dillerde de yayınlanmıştır. Birçok ülkede eğitimler ve seminerler yürüten Lebedeva’nın çalışma alanı daha çok “Sağaltımda Sanat Terapi” konuları ile ilgilidir. Oxford Scientific Society Lebedeva’yı 21 yüzyılın sanat terapi alanındaki en tanınmış uzmanlar listesinde göstermiştir. “Sanat terapi uygulamaları” kitabı psikoloji kitapları arasında best-seller olarak görülmüştür. Çalışmalarından olayı birçok ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Lebedeva Türkiye’de ilk kez Olgu Aile Danışmanlık Merkezinde tecrübelerini bizimle paylaşacaktır.

Tarih

16 Kas 2019 - 17 Kas 2019

Zaman

09:30 - 18:30
OLGU Eğitim Merkezi

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
MEŞRUTİYET CAD. 31/11 KIZILAY ÇANKAYA - ANKARA
Prof. Dr. Ludmila Dmitrevna Lebedeva

Eğitmen

Prof. Dr. Ludmila Dmitrevna Lebedeva