ÇÖZÜM ODAKLI DANIŞMANLIK YAKLAŞIMI

 

Çözüm Odaklı Danışma Yaklaşımı Nedir?

Bu model problemin kendisinden çok, çözüme odaklanan sistematik bir yaklaşım sunar. Danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşır. Çözüm, danışanın kendinden kaynak alır, bu durum danışanın öz güveni üstünde de olumlu bir etki yaratır. Kişinin şu ana kadar hiç denemediği ve yapamadığı ile değil, geçmişteki başarıları ile ilgilenir. Danışan sorunların daha baş edilebilir olduğu dönemleri hatırlamak konusunda cesaretlendirilir. Varolan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine olumlu olanları yaratmayı ve çoğaltmayı hedefler.

Eğitimin İçeriği:

Çözüm Odaklı Yaklaşımın temel prensipleri

Sistem Yaklaşımı kapsamında Çözüm Odaklı Danışmanlık

Çözüm Odaklı Danışmanlık Süreci: İlişki kurma, problemi dinleme, yeniden çerçeveleme, övgü, istisnaları belirleme, amaç belirleme, mucize sorular, derecelendirme çözüm geliştirme, mesaj yazma, değişimi fark etme

Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı soru örnekleri

Kısa süreli yaklaşım uygulamaları:

o Bireysel Uygulamalar

o Küçük Grup Uygulamaları

o Okullarda Çalışan Uzmanlar İçin, Sınıf Ortamı Örnekleri

Eğitim Yöntem ve Teknikleri:

Programda bilgi aktarımı, rol canlandırma, kartlar ve oyuncaklarla içgörü çalışmaları, sanatla terapi teknikleri ve küçük gruplarla yapılacak çalışmalar gibi teknik ve yöntemler kullanılacaktır.

Katılımcılar:

Üniversitelerin Psikoloji, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Eğitimde Psikolojik Hizmetler, Sosyal Hizmetler bölümlerinden mezun olan uzmanlar, bu bölümlerin son sınıf öğrencileri ve Aile Danışmanları katılabilir.

Eğitim Süresi: 2 Gün (16 Saat)

Çalışma Teknikleri: Eğitimde görsel sunum yapılacak, konular sanatla terapi ve drama teknikleri ile ele alınacak ve uygulamalı grup çalışmaları yapılacaktır.

Eğitim Tarihi:  21 – 22 Mart 2020

Eğitim Saati: 10:00 – 18:00

Eğitim Ücreti: 500 TL + %18 KDV

*Bizden daha önce eğitim almış katılımcılarımız için %20 indirim uygulanacaktır.

 

Eğitimci:
ÖZDEN YILMAZ BİLGİN
Uzman Psikolojik Danışman

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan  1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman  ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır.  1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri  eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır.

Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır.  Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir.  

Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile  terapisi ve  bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma  hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye  devam etmektedir.

Tarih

28 Mar 2020 - 29 Mar 2020

Zaman

10:00 - 18:00
OLGU Eğitim Merkezi

Konum

OLGU Eğitim Merkezi
MEŞRUTİYET CAD. 31/12 KIZILAY ÇANKAYA - ANKARA
Kategoriler
Uzm. Psk. Dan. Özden Yılmaz Bilgin

Eğitmen

Uzm. Psk. Dan. Özden Yılmaz Bilgin